Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 6 Nisan 2017

ÇİMENTO FABRİKASINDA SÜREÇ HANGİ AŞAMADA?

Çimento Fabrikasının taşınmasına ilişkin görüşmeler aradan geçen zamana rağmen bir türlü sonuca vardırılamadı. Fabrikanın taşınmasına ilişkin ilkesel bir karar alınmasına rağmen taşınmanın önündeki en büyük engel ise 70-80 milyon Euro’yu bulduğu iddia edilen maliyet görülüyor. Bu maliyeti Belediyenin hangi kaynaktan karşılayacağı da ayrı bir soru işareti oluşturuyor.
ÇİMENTO FABRİKASINDA SÜREÇ HANGİ AŞAMADA?

Çimento Fabrikası’nın taşınmasına ilişkin tartışmalar aylardır İlimizin gündeminde yer alıyor. Hatta fabrikanın taşınması için Elazığ Sivil İnisiyatif Birliği (ESİB) adıyla bir yapı oluşturulmuş ve bu yapı da bir imza kampanyası başlatmıştı. En son Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Çimentaş yetkilileriyle görüşülmüş ve Belediye tarafından bir teklif sunulmuştu. Ancak gelinen noktada görüşmelerde bir sonuca ulaşılamadı. Konu Elazığ Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda da gündeme geldi. Toplantıda MHP’li Meclis Üyesi Osman Dilek, fabrikanın taşınmasına ilişkin gelişmeleri Başkan Yanılmaz’a sordu. MHP’li Meclis Üyesi Dilek,  “ ÇİMENTAŞ yetkilileriyle Ankara’da yaptığınız görüşme sonrasında 5 Nisan’da İzmir’de sözleşme imzalayacağınızı açıklamıştınız. Bu sözleşmenin içeriği ile ilgili Meclisi bilgilendirmenizi istiyorum. Çimento Fabrikasının taşınması için Çimentaş’a 70-80 milyon Euro civarındaki bir paranın Elazığ Belediyesi tarafından ödeneceği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mu dur? Elazığ Belediyesi ne kadar ücret ödeyecektir? Çimento Fabrikasının taşınacağı yer belirlendi mi? Fabrikanın taşınması için ödeyeceğiniz miktar Elazığ Belediyesi’nin kaldırabileceği bir yük müdür?” diye sordu.

FUTARAYI BELEDİYE ÖDEYECEK

Osman Dilek’in sorularını yanıtlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Çimentaş ile yapılan görüşmelerin devam ettiğini belirterek fabrikanı taşınması için ödenecek ücretin Elazığ Belediyesi tarafından karşılanacağını belirtti. Yanılmaz, “Çimento fabrikasının taşınması ile ilgili olarak ilgili Bakanlık ve ÇİMENTAŞ yetkilileriyle yapılan görüşmeler devam etmektedir. Henüz sonuçlanmış bir konu bulunmamaktadır. 5 Nisan’da İzmir’de bir ön protokol imzalamak üzere görüşmüştük. Ancak bu toplantı olmadı. Ama her üç tarafında teknik ekipleri çalışmaya devam ediyor. Sonuçlanmış olan bir konu bulunmuyor. Çimentaş’a bir ücret ödenecek. Ancak ne kadar bir ücret ödeneceği henüz kesin değildir. Bu ücret mevcut yerin arazi değeri değildir. Bu ücret kurulacak yeni fabrikanın kuruluş ücretidir. Dolayısıyla ödenecek ücret ile arazinin değeri birbirini karşılamamaktadır. Ödenecek ücret net olarak belirlendikten sonra bu ücreti Meclise getireceğiz. Bu ücreti Elazığ Belediyesi ödeyecektir. Şuanda bunun dışında bir seçenek görülmemektedir. Eğer bu fabrikanın taşınmasını istiyorsak bu riske katlanacağız. Bu kararını da Meclisimiz verecektir. Meclisimiz bu riske katlanalım derse katlanacağız. Henüz yer tespiti yapılmadı. Bununla ilgili teknik çalışmalar yapılıyor. Belediye olarak böylesine bir yükün altına girdiğimiz takdirde bunun çözüm yollarını da üretmek zorunda kalacağız.” dedi.

 KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi