Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 7 Temmuz 2017

BU UTANÇ YETER

Ailelerinin maddi durumu iyi olmadığı için dilencilik yapan okul çağındaki iki kız çocuğunun iddiaları insanlığımızı bir kez daha sorgulatıyor. Bu kızlar, babaları hatta dedeleri yaşındaki kişilerden para karşılığında uygunsuz teklifler aldıklarını iddia ederken, bu iddialar yaşadığımız ahlaki erozyonu da gözler önüne seriyor
BU UTANÇ YETER

Elazığ’ın en işlek noktalarından biri olan Çarşı Mahallesi’ndeki esnaflardan aldıkları üç beş lira ile evlerine ekmek götürmeye çalışan iki kız çocuğunun anlattıkları ‘Elazığ ne ara bu hale geldi’ dedirtiyor. Kuzen olduklarını ifade eden minikler anne ve babalarının çalışamaz durumda olmasından dolayı evlerini esnaflardan dilendikleri üç beş lira ile geçindirdiklerini, bazı art niyetli insanların kendilerine para karşılığında uygunsuz tekliflerde bulunduğunu iddia ettiler.

 

‘TOPLADIĞIMIZ PARAYLA EVE EKMEK ALIYORUZ’

Kuzenlerden D.K.,”Kuzenim H. ile birlikte Doğukent Mahallesi’nde oturuyoruz. Maddi durumumuz iyi olmadığı için esnaf abilerden para topluyoruz. Benim babam hasta annem çalışamıyor. H. babası da asker bu nedenle çok zor şartlarda yaşıyoruz. Evde çalışan olmadığı için biz dilenerek eve para götürmeye çalışıyoruz. Esnaf ağabeylerimizden topladığımız parayla eve ekmek alıyoruz.  “dedi. Kuzenlerden H. ise yaptığı açıklamada ikinci sınıfa gittiğini okumak istediğini ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı kuzeni D. gibi beşinci sınıfa kadar okumak zorunda kalmaktan korktuğunu belirtti.

 

‘KENDİLERİ İLE BİRLİKTE OLMAMIZI İSTİYORLAR’

Almış oldukları uygunsuz teklif ile ilgili olarak ise H. ve D. şunları kaydetti; “Art niyetli insanlarla çok fazla karşılaşıyoruz. Para karşılığında kendileri ile birlikte olmamızı istiyorlar. Geçen gün babam yaşındaki bir adam bana 50 lira karşılığında ‘Eve gidelim’ dedi. Biz bunun gibi olaylarla çok sık karşılaşıyoruz. Şehrimizin büyüklerinden yardım istiyoruz. Ne olur bize yardım etsinler. Bize sahip çıksınlar. ” Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz çevre esnafı da miniklerin iddialarını doğrulayarak şehir yöneticilerinin bu çocuklara sahip çıkması gerektiğini belirtti.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi