Ana Sayfa Gündem, Siyaset 4 Mayıs 2017

BU SUSKUNLUK NEDEN?

MHP’li Meclis Üyesi Behçet Susmaz’ın rant iddialarına Belediye ve AK Parti İl Teşkilatı’ndan herhangi bir cevap gelmezken, bu suskunluk AK Parti’de il başkanlığı yapanları da zan altında bıraktı. İddialara ilişkin AK Parti’de il başkanlığı yapanlardan da herhangi bir açıklama gelmemesi ise, ‘Bu suskunluk neden?’ sorusunu akıllara getirdi.
BU SUSKUNLUK NEDEN?

Geçtiğimiz aylarda MHP’li Meclis Üyesi ve Belediye eski başkanlarından Behçet Susmaz ile yaptığımız bir röportaj yayımlamıştık. Röportajda önemli açıklamalarda bulunan Susmaz, Revize İmar Planı’ndan sonra bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği olmadan, İmar Komisyonu ve Meclise getirilmeden bir takım insanların kalem oynatarak bazı kişiler rant sağlandığını iddia etmişti. Susmaz rant sağlayanlardan birinin de AK Parti’de il başkanlığı yapmış biri olduğunu ileri sürmüştü. Ancak aradan geçen zamana rağmen ne Belediyeden ne de AK Parti İl Teşkilatından konuya ilişkin bir açıklama geldi. Bu suskunluk beraberinde AK Parti’de il başkanlığı yapanları da töhmet altında bıraktı.

SUSMAZ NE DEMİŞTİ?

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Susmaz şu iddialarda bulunmuştu: “İlimizde yapılan revize ve ilave imar planlarında çok büyük hatalar var. Bunu zaman zaman ifade ettik. İtirazlarımız oldu. Görüşmelerimizi Meclis ve Meclis dışında basın aracılığıyla kamuoyu ve vatandaşlarla paylaştık. Maalesef bu olaylar düzeltilmedi. Tavsiyelerimize pek uyulmadı. Yanlışlık hala devam ediyor. İmar planı neden yapılır? Neden revize imar planı yapılır? Bölgede yaşayan insanların daha rahat yaşamaları, hayat standartlarını yükseltmek için. Onlara daha rahat bir yaşantı sunmak için yapılır. İnsanların yeşil alanlarda, geniş yollarda, rahat mekânlarda hayatlarını devam ettirmesi amaçlanır. Son yapılan Revize İmar Planı’nda bu standartlar maalesef istenilen ölçüye çıkartılmamıştır. Yeşil alanlar kaldırılmıştır. Bölge otoparkları iptal edilmiştir. İlimizde bölge otoparkı oranı sıfırdır. Hepsi iptal edildi. Daha önce konulan yerler de iptal edildi. Yeşil alanlar şehir dışına taşındı. Şehir merkezindeki yeşil alanlar, parklar oran olarak azaltıldı. Normal şartlarda belli bir oran tutturulması lazım. Şehir dışındaki kenar yerleri göstererek yeşil alan oranını tutturmaya çalışıyorlar. Ama şehir merkezinde insanların çocukların oturacağı, oynayacağı alanlar mekânlar yok denecek kadar az.

‘OTOPAR ALANLARI SATILARAK GELİR ELDE EDİLECEK’

Yeni imar planı ile istimlâk edilerek açılmış bölge otoparkları iptal edildi. Bunlar Belediyeye arsa olarak geçecek. Belediye bunları satarak gelir temin edecek. Amaç budur. Şunu diyorlar; Efendim yeni İmar Revize Planı ile apartmanların altı otopark olacak. Burada bir hata var. Evlerin altındaki otoparklar iskân eden insanların evlerinde bulunduğu zaman kullandığı otoparklardır. Peki, gittiğiniz yerde aracınız nereye koyacaksınız? İş yerine gideceksiniz, bir arkadaşınızı ziyarete gideceksiniz, şehir merkezinde alışverişe gideceksiniz. Aracınızı nereye park edeceksiniz? Bölge otoparklarının amacı insanların evinden çıktıktan sonra gidecekleri yerde araçlarını park edecekleri yerler olmasıdır. Bunlar ortadan kaldırıldı. Yani vatandaş bir yere gittiğinde aracını koyabilecek bir yer bulamayacak.

 ‘BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA’

Belediye devamlı borçlanıyor. Her ay Meclis toplantılarına en az bir iki tane borçlanma kararı geliyor. Belediye borç açısından batak durumdadır. Belediye aşırı derecede borçlandı. Geçmiş dönemden gelen borçlar ödenmediği gibi üzerine hala borç ilave ediliyor. Bunun miktarını da pek söylemek istemiyorlar. Ama bizim tahminlerimize göre Belediye bir borç batağına saplandı. Arsa satışlarından belki biraz para kazanmaya çalışıyorlar. Daha önceki dönemde Doğukent bölgesinde 80 dönüm bir alan, fuar alanı olarak ayrılmıştı. Bunun 50 dönümünü fuar alanı olarak işlediler. Geri kalan kısmını da parsellediler ve satıyorlar. Geriye kalan kısmını en küçüğünü bin 500 metrekare ve en büyüğünü ise 3 bin 500 metrekare arsalara bölerek satışını yapmayı planlıyorlar.

‘MUNZUR ÇAYI’NI ELAZIĞ’A AKITASINIZ YİNE BORCA GİRERLER’

Borçlanmak iyi bir şey olamaz. Mecbur kalırsanız, tabii ki borçlanırsınız. Ama insanları batıran da borçtur. Ödenemeyecek bir borca girilmesinin akabinde ne oluyor. Aileler parçalanıyor. İntiharlar oluyor. İnsanların psikolojik dengeleri bozuluyor. İnsanları ödeyemedikleri bir borcun altında girdimi çok kötü neticeler yaşıyor. Burada düşünülen şudur;  Bir af çıkar ve borçlar af edilir. Tahmin ediyorum bu düşünce ile aşırı derecede borçlanılıyor. Bir atasözü de; ‘Ayağını yorganına göre uzat’ der. Biraz da ayağınızı yorganıza göre uzatacaksınız. Elazığ Belediyesi israf içerisindedir. Munzur Çayı’nı Elazığ’a akıtasınız yine borca girerler. Bu israfın akabinde para yetmiyor. Borçlanmalar başlıyor. Arsa satışları gerçekleştiriliyor. Bölge otoparkları iptal edilerek arsaya çevrilip buradan pay sağlanmaya çalışılıyor.

‘HAKSIZ BİR RANT DAĞILIMI OLDU’

Elazığ’da Revize İmar Planı ile haksız ve adaletsiz bir rant dağılımı oldu. İmar planları bir nevi insanlara rant sağlayan planlardır. Ama siz bir şehirde bu rantı dengeli dağıtamazsanız, bütün insanların faydalanacağı şekle getiremezseniz, o zaman orada adaletsizlik ve haksızlık söz konusu olur. Elazığ’da bazı bölge ve mahallerde iki katlı binalar üç kata çıkartıldı. Bazı bölgelerde üş katlı binalar beş kata çıkartıldı. Bazı yerlerde beş katlı binalar olduğu gibi kaldı. Bazı yerlerde üç katlı binalar otuz kata çıkartıldı. Hatta emsal bir buçuktan üçlere kadar çıkartıldı. Siz şehrin kuzeyinde, doğusunda, güneyinde, batısında oturuyorsunuz. Bir tarafta oturan vatandaşın arsasının parseli üç katlı ayrık nizamdan, 12 kata, 15 kata, 30 kata çıkartılıyor. Diğer taraftaki vatandaşın ise beş katlı binası 5 katlı kaldı. Hatta bazı yerlerde ayrık 5 kat, ayrık 6 kata çıkartılarak emsal değeri düştü. Vatandaşın kaybı oldu. Eski durumda daha iyiydi. Örnek vereyim;  Keban yolu üzerinde bulunan binalar yani Keban yolunun kuzeyinde kalan yerler daha önce ayrık 3 kattı. Revize İmar Planı’nda 8 kata çıkarıldı. Emsal beş bin metrekareyi geçince emsal üçe çıkartıldı. Aynı yolun güneyinde kalan yerler ise üç kat olarak kaldı. Hiç değişmedi. Yani Bahçelievler, Cumhuriyet mahalleleri tarafındaki parseller üç kat olarak kaldı. Üst tarafı 15 kata 18 kata çıkartıldı. Mesela Abdullahpaşa Mahallesi gece kondu önleme bölgesidir. Aynen kaldı.

KALEM OYNATARAK BİR TAKIM İNSANLARA RANT SAĞLADILAR

Revize İmar Planı’ndan sonra bazı yerlerde Meclis kararı olmadan, plan değişikliği olmadan, İmar Komisyonu ve Meclise getirilmeden bir takım insanlar kalem oynatarak bir takım insanlara rant sağladılar. Bakın ayrık üç katlı bir yer, ayrık 8 kata çıkıyor. Emsal bir buçuğa çıkıyor. Ondan sonra bir bakıyorsunuz orası Meclisten geçiyor ve onaylanıyor. Bir takım insanlara daha büyük rant sağlamak için orası TİK 2 bloğuna sokuluyor. TİK 2 de ise eğer arsa alanınız 5 bin metre kareden daha büyükse ne oluyor biliyor musunuz? Şöyle ifade edeyim;  Daha önce 3 kattan ve 5 bin metre karenin üzerindeki arsanızdan 30 daire çıkıyordu. Revize İmar Planı ile blok nizama çevriliyor. Emsal bir buçuk ve burada yaklaşık 40 tane daire çıkıyor. Plan tasdik olduktan sonra, birileri evrak üzerinde tahribat yapıyor. Nizam değiştirerek TİK 2 nizamına burayı sokuyor yani imar nizamını değiştiriyor. Bu defa TİK 2 nizamına girince aynı arsadan 90 daire çıkması sağlanıyor. Bakın 30 daire 90 daireye çıkıyor. Yüzde 300 kazanç oluyor. Biz bunu Meclise getirdik. Bunlardan birisi çok önemli. Tam Keban yolunun üzerinde Sağlık İl Müdürlüğü ile Üniversite arasında olan bir yer var. AK Parti il başkanlığı yapan bir arkadaşımıza ait olan bir yer. Tabii burası gariban bir vatandaşın olsaydı böyle bir şey olmazdı. Biz şunu diyoruz. Burayı TİK 2 yapacaksanız. Eğer öyle bir niyetiniz varsa getirin Meclis’e.”

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi