Ana Sayfa Gündem, Siyaset 17 Ağustos 2017

BU UYARI KİME?

BU UYARI KİME?

Mustafa Yanılmaz Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın yeğeni. 2014 yılı yerel seçimlerinde Reklam ve Tanıtım Organizasyonunu yürüten isim. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın seçimleri kazanmasından sonra EBUAŞ bünyesinde görev yapan isimdi. 1 yıl önce Elazığ Belediyesinden ayrılarak Palu Belediye Başkanı Yardımcısı olarak atandı. Mustafa Yanılmaz geçtiğimiz günlerde şahsi facebook sayfasında bir yazı paylaştı. Bu yazının ana başlığı “İDEALİST İNSAN-NARSİST İNSAN”

Bu yazının içeriğinde çok anlamlı mesajlar var.  Yazının son bölümünde ise bu mesajın nereye gidebileceği konusunda bazı ipuçları var mı dır ? Okuyanın yorumlamasına bağlı.

Bu yazı şunu gösteriyor ki, eski bir çalışan olarak Elazığ Belediyesindeki gidişatın iyi gitmediğine yönelik bir hassasiyetin tablosu. İşte Mustafa Yanılmaz’ın kaleme aldığı o yazı;

 

İDEALİST İNSAN – NARSİST İNSAN;
İdealist: İnancı gereği alçakgönüllü olmaya çalışır.
Narsist: Kendini özel, seçilmiş, eşi bulunmaz sanar ve sürekli beğenilmek ister. Dünyası ben merkezlidir. Kendisi ve çekirdek ailesi dışında değerli bir şey yoktur. Bu da küstahlık ve kibir olarak yansır.
İdealist: Hayattaki her şeyin emanet olduğunu ve sadece insanlığın huzuru için geçici dönem faydalanılacak meteryaller olduğunu düşünür ve öyle davranır.
Narsist: Hayattaki her şeyi hak ettiğini, sadece kendisinin ve isteklerinin kayırılma hakkı olduğunu iddia eder, bu isteklerinin etraftan tasdik edilmesini bekler.
İdealist: Etrafında başarılı, akıllı, düşünen insanların olmasından gurur duyar. Onların başarılarını sürekli takdir eder.
Narsist: Sadece kendinin beceri ve kabiliyetlerinin takdir edilmesini ister. Etrafında başarılı, akıllı üretken insanlara tahammül edemez. Onların başarılarını ve emeklerini kendisininmiş gibi yansıtır. Kendine mal etmeye çalıştıklarına engel olanlara karşı acımasız şekilde kıskançtır. İnsanlara kendi menfaati için iftira atmaktan, leke sürmekten ve yalanlarla kumpaslar kurmaktan çekinmez.
İdealist: İnancı gereği, hedefine ulaşmak için birlikte emek sarf ettiği insanların emeğini takdir eder vefa gösterir. Hataları olsa bile sırf bu uğurdaki emek ve fedakarlıkları için setr edici kazanmacı tavırlarla sahiplenir.
Narsist: Tek düşüncesi, kendi büyüklenmeciliğini beslemek için donanımlı insanları geçici olarak elinin altında tutmaktır. Bu insanların bilgi ve becerilerini kendine mal etme konusunda ustadır. Kimsenin hakkı onlar için önemli değildir.
İdealist: Hayata ve yaptıklarına objektif bakarak hatalarını en aza indirme gayreti içindedir. Hatalarını kabul eder düzeltmeye çalışır.
Narsist: Eleştiri yapanlara karşı son derece kırılgan ve cephecidir. Kıskançlık krizlerine varacak derecede tahammülsüzdür. Beklediği tek şey beğenilmek ve ilgi görmektir.
İdealist: Küskünlükler ve haksızlıklar konusunda duyarlıdır. Barış ve adalet sağlayana kadar çaba sarfeder. Vefasızlığa tahammül edemez, inançlarının gereğini karşılıksız yapar.
Narsist: Hareket alanını daralttığını düşündüğü kişilere mesafe koyar. Gizli saklı işlerine, zaaflarına, komplekslerine vakıf olduğunu hissettiklerini uzaklaştırır. Kendi menfaatine olacaksa kavga ortamını kurmaktan ve sürdürmekten çekinmez. İnsanları kendi çıkarı için kullanır, çıkarı bitince değersizleştirir. Yaptığı her şeyde karşılık bekler.
İdealist olarak yola çıkmak güzeldir ancak devam ettirip hedefe de idealist olarak ulaşmak önemlidir. İnanç ekseninden yolda bir milimetre saparsan hedefi bulman imkânsızdır. Yol uzun ise inanç eksenin ile kendin arasında kilometrelerce fark olur. Bambaşka biri olur çıkarsın. Aklın belki başına gelir ama, o zaman da ne ideal kalır, ne etraf ne de eş dost. Sahip olduğun dünyalıklar yeter diye düşünürsün ama onlarında geçici olduğunu zamansız anlarsın. Şimdi kendine objektif bakmayı becerebilirsen olmayan takkeni önüne koy düşün. Ne idin ne oldun. İstersen ben sana ip ucu vereyim.
Önce Mücahit, Sonra Müteahhit, Şimdi her şeye Müsait…

Yorumlar

Elazığın Sesi