Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 5 Mayıs 2017

BU ANLAYIŞ VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR

Yıllardır devlet tarafından ihale edilen ve‘Nasıl olsa paramızı alıyoruz’ denilerek yapılan işlerdeki yetersizlik birçok kez karşımıza çıktı. Bu işlerden biri de Baltaşı köyünde gerçekleştirildi. İl Afet Müdürlüğü tarafından yapılan deprem konutları bir sürü eksikliğe rağmen teslim alınmış ve yine mağdur olan vatandaş olmuş. Devletin parasının da çarçur edildiği bu işler artık bu anlayışı terk etmemiz gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.
BU ANLAYIŞ VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR

Özellikle devlet kurumları tarafından ihale edilen işlerde gereken özen bir türlü gösterilmiyor. Bu anlayış sadece İlimizde de bütün ülkede yaygın bir durumda. Nasılsa devletten paramızı alıyoruz anlayışı ile yapılan bu işlerin çoğunda ileriki yıllarda mutlaka bir sıkıntı yaşanıyor. Bunun en son örneğine ise Baltaşı köyünde rastladık. 2014 yılında Elazığ İl Afet Müdürlüğü tarafından Baltaşı köyünde yaptırılan deprem konutu ile ilgili iddialarda bulunan Sait Demiroğlu, kendisine teslim edilen binanın birçok eksikliğinin bulunduğunu, bu eksikliklerden dolayı mağduriyet yaşadığını ve yeni konutuna taşınamadığını ifade etti. Demiroğlu binanın tam olarak yapılmamasına karşın Elazığ İl Afet Müdürlüğü Kontrol Mühendisi Ferit A. tarafından tam olarak yapılmış gibi teslim aldığını belirterek binadaki eksikliklerin giderilmesini istedi. Binadaki eksikliklerden dolayı konuta yerleşemediğini, şuanda yıkılma tehlikesi bulunan evde yaşamak zorunda kaldığını kaydeden Demiroğlu, oturmuş oldukları evle ilgili olarak da yıkım kararı alındığını dile getirdi.

‘EVİN BİRÇOK EKSİĞİ VAR’

Elazığ İl Afet Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Baltaşı köyünde yapımına başlanan afet konutları 6 nüfuslu Demiroğlu ailesinin adeta kâbusu oldu. Konutun birçok eksiklikle kendilerine teslim edildiğini bu nedenle de konuta taşınamadıklarını ifade eden Sait Demiroğlu, “Bu konut tam anlamıyla yapılmadan yetkililer tarafından teslim alınmıştır. Üç kez dilekçe vermeme rağmen hiçbir gelişme olmadı. Bize hiç kimse sahip çıkmıyor. Evde bir sürü eksiklik bulunuyor. Döşenen parkeler düzgün döşemediği için kullanılamaz durumdadır. Su şebekesi düzgün bağlanmamıştır. Su boruları ters bağlanmıştır. Tuvalet kuyusunu bile yapmadılar. Ben kendi cebimden para vererek bu kuyuyu açtırdım. Yine içme suyunu kendim çektirdim. Evin tavanı düzgün yapılmadığı için küçük bir yağmurda bile damlıyor. Odalar adeta göle dönüyor. Bu durumu yetkililere ilettim. Özellikle yağışlı olmayan bir havada gelerek bana hani tavan damlamıyor dediler. Bir evin bahçe duvarı olmamız mı? Bizim evimizin maalesef bahçe duvarı bulunmuyordu. Bahçe duvarını tam iki gün boyunca kazma ile çalışarak ben kendim yaptım. Bacalarda yanlış inşa edildiği için soba yakamıyoruz. Sobayı yakmaya çalıştığımızda duman içeriye giriyor. Şimdi sizin aracılığınızla sormak istiyorum. Bu kadar eksikliği bulunan bir bina nasıl teslim alınmıştır?   Açığa alınan İl Afet Müdürü İhsan Bey’e görevde olduğu dönemde evdeki sıkıntıları içeren bir dilekçe ile Valiliğe başvuracağımı söyledim. Kendisi işin teslim alınmasından dolayı bir şey yapamayacaklarını ve beni arayacağını söyledi. Birkaç gün sonra beni aradı ve işin teslim alındığını, taşeron firmanın parasını aldığını ve bu yüzden yapacak bir şeyin olmadığını söyledi.” şeklinde konuştu.

‘YIKILMA TEHLİKESİ OLAN EVDE YAŞIYORUZ’

Deprem konutu düzgün inşa edilmediği için yıkılma tehlikesi bulunan eski evlerinde yaşamak zorunda kaldıklarını ifade eden Demiroğlu, “Şuanda tam altı nüfus bu ev düzgün inşa edilmediği için heran yıkılma tehlikesi bulunan bir evde yaşamak zorunda kalıyoruz. Eski evin yıkılması için de emir gelmiş ben şimdi sizin aracılığınızla yetkililere sormak istiyorum. Ben nerede kalacağım? Şuanda başımızı sokacak bir evimiz var. Bu evin yıkılma tehlikesi var ancak bu evde düzgün inşa edilmemiş ki. Ben ne yapacağım? Sokakta mı kalacağım?   Ben bu kadar eksikliğe rağmen evi teslim alanlara hakkımı helal etmiyorum. Bu evi 2015 yılında teslim almış olmamız gerekiyordu. 2014 yılında başlayan bu evi bir türlü düzgün inşa etmediler. Bütün bu eksiklere rağmen konutu teslim alan kişi Kontrol mühendisi Ferit A.’dır Ferit Bey’e bu mağduriyetimin nasıl giderileceğini sordum. Bana; ‘Sen beni tehdit mi ediyorsun?’ dedi. Yarın oturmuş olduğum ev yıkılır ve bize zarar gelirse bunun hesabını kim verecek?”dedi.

İL AFET: MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK

Konu ile ilgili olarak telefonla kendisine ulaştığımız Ferit A. ise konutları kendisinin teslim aldığını, kabul ederken komisyonun da bu evlerin teslimine onay verdiğini kaydetti. Ferit A. taşeron firmaya parasının ödendiğini ve bu eksikliklerin düzeltilemeyeceğini de belirtti. Konuttaki mevcut eksikliklerle ilgili olarak bir değerlendirme yapmasını da istediğimiz Kontrol Mühendisi Ferit A. evin tavanın akıyor olmasını ve diğer eksikleri normal karşıladıklarını belirterek projenin bu şekilde çizildiğini ifade etti.  Daha sonra görüştüğümüz Elazığ İl Afet Müdürlüğündeki diğer yetkililer de taşeron firmanın hak edişlerinin ödendiğini doğruladı. Yetkililer bütün bunlara rağmen ailenin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında bir çalışma yürüteceklerinin de sözünü verdi.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

HİPODROMUN İSMİ DEĞİŞSİN

HİPODROMUN İSMİ DEĞİŞSİN

Elazığın Sesi