Ana Sayfa Sağlık - Yaşam 3 Ocak 2018

BİZ DE KADROYA ALINACAK MIYIZ?

Hükümet kamu kurumlarda taşeron olarak çalışan personellerin kadroya alınacağı sürecini başlattı. Bu süreçte Belediyelere bağlı Anonim Şirketler de çalışan taşeron işçilerin durumu ne olacak? Bu durum netlik kazanmazken,Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada da EBUAŞ’ta çalışanların durumu hakkında bir açıklama yapılmadığı görüldü.
BİZ DE  KADROYA ALINACAK MIYIZ?

Hükümetin Kamu Kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmalarında start verildi. Bir yandan başvurular başlandı. Öte yandan gözler hangi alanlarda çalışan taşeron işçiler kadroya alınacak sorusu konuşulmaya başlandı. Bu konuda hükümet tarafından farklı rakamlar konuşuluyor. Özellikle Belediyeler ve Kamu İktisadi Teşekkülerinde çalışan taşeronların kadroya alınıp alınmayacağı konusunda bir kafa karmaşası yaşanırken Elazığ Belediyesi bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Kamuda yüklenici firmalar bünyesinde çalışan taşeron işçilerin kadrolu olarak kamuda istihdam edilmesi yönündeki açıklamasının ardından,  bakanlar kurulu tarafından çıkartılan Kanun Hükmündeki Kararname ile sürecin tüm kurumlarda olduğu gibi Elâzığ Belediyesinde de çalışma başlatılmıştır.

Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi Elâzığ Belediyesi bünyesinde bu güne kadar yüklenici firma elemanı olarak görev yapan personellerimizin,  ilgili kanun hükmündeki kararnamede çerçevesinde kadroya geçiş süreci başlatılmıştır. Bu işlemlerin nasıl olacağı yine ilgili KHK’de açıkça belirtilmiş ve belediyemiz de bu çerçevede işlemleri başlatmıştır. KHK’da belirtilen geçiş işlemleri, bütün resmi kurumlarda olduğu gibi belediyemizde de ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülmeye başlanmıştır”denildi.

Bu açıklamanın ardında gözler Elazığ Belediyesine bağlı EBUAŞ ta çalışan taşeron işçilerine çevrildi. Elazığ Belediyesi bğünyesinde Anonim Şirket olarak  faaliyet gösteren EBUAŞ ta çalışanın yüzlerce çalışanın durumu netlik kazanmazken, Elazığ Belediyesi tarafında yapılan yazılı açıklamada da bu konuya değinilmediği görüldü. Şimdi merak edilen EBUAŞ bünyesinde çalışanların  akıbetinin ne olacağıdır.

Yorumlar

Elazığın Sesi