Ana Sayfa Gündem, Sağlık - Yaşam 11 Haziran 2017

BAZ İSTASYONLARI TEHLİKE SAÇIYOR!

Elazığ’ın Yıldızbağları Mahallesi’nde bulunan 3 adet baz istasyonu çevreye yaydığı radyasyondan dolayı vatandaşın sağlığını tehdit ediyor. Mayıs ayında yaptığımız haberle baz istasyonlarının tehlike saçtığını dile getirmiştik. Ancak haberimizden sonra yetkililer konuyla ilgili herhangi bir girişimde bulunmadı. Bu nedenle baz istasyonlarını halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.
BAZ İSTASYONLARI TEHLİKE SAÇIYOR!

Elazığ’ın Yıldızbağları Mahallesi’nde 2 adet Elazığ Belediyesi Makine İkmal Müdürlüğü, 1 adette TEDAŞ’ın arazisi içerisinde bulunan baz istasyonlarının çevreye yaydığı radyasyondan dolayı halkın sağlığını tehdit ettiği iddia edilmişti. 3 Mayıs 2017’de ‘Baz istasyonları vatandaşı korkutuyor!’ başlıklı haberle, 10 yıl önce kurulan baz istasyonları mahallede hastalıkların artmasına neden olduğunu ve mahallede daha önceden olmayan hastalıkların baş göstermeye başladığını dile getirmiştik.
‘HİÇ KİMSE İLGİLENMEDİ’
Haberimizin üzerinden 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen yetkililer herhangi bir girişimde bulunmadı. Haberimizin takibi açısından mahalle halkıyla tekrar görüşerek, konunun akıbetinin ne durumda olduğunu öğrenmeye çalıştık ama mahalle halkı hiç kimsenin gelip konuyla ilgilenmediğini dile getirdiler. Hatta bazı vatandaşlar eğer baz istasyonları özel bir şirketin arazisi içerisinde veya sivil bir vatandaşın bahçesinde olmuş olsaydı. Şimdiye kadar tepki göstereceklerini ve her ne pahasına olursa olsun baz istasyonlarının kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını iddia ettiler. Ancak vatandaşlar, baz istasyonlarının resmi kurumların arazisi içerisinde olduğundan hiçbir şey yapamadıklarını ifade ettiler.
‘KIZILAY MAHALLESİ HALKI GİBİ TEPKİ Mİ GÖSTERELİM?’
Geçtiğimiz günlerde ulusal basında da yer bulan Kızılay Mahallesinde kurulmak istenen baz istasyonuna tepki gösteren vatandaşların durumu, Yıldızbağları Mahalle sakinlerini de harekete geçirecek gibi. Mahalle esnaflarından Mahmut Varol, “Fırat gazetesinin kamuoyu ile paylaştığı haberden bugüne hiç kimse gelip konuyla ilgilenmedi. Bizde Kızılay Mahalle halkı gibi tepki gösterip kavga mı çıkaralım? Bunu mu istiyorlar. Bu mahalleye taşındığım günden beri bir türlü baş gösteren hastalıklardan kurtulamadım. Baz istasyonlarını kuracak başka yer mi yok. Götürsünler Harput’a kursunlar. Bir sürü boş yer var. Çarşının ortasında, mahalle içinde baz istasyonu mu olur. Özel bir kurumun arazisi içerinde olsaydı vatandaş olarak tepki gösterirdik ama resmi kurum olunca bir şey yapamıyoruz” dedi.
KALDIRILMASI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ!
Yıldızbağları Mahalle Muhtarı İmam Taş ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Biz de her vatandaş gibi bu baz istasyonlarının burada olmasından şikayetçiyiz. Çünkü bu istasyonlar resmen halkın sağlığını tehdit ediyor. Konuyla ilgili imza toplanması gerekiyorsa toplayalım. Yani bu baz istasyonlarının buradan kaldırılması için üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Biz baz istasyonları yapıldıktan sonra tehlikesini fark ettik. Bu nedenle bu istasyonların burada kalmasına karşıyız” İsmini vermeyen bazı vatandaşlar ise, baz istasyonlarının yakınında park bulunduğunu ve bu parkta 5 dakika da olsa oturanların baş ağrısı olduğunu iddia ettiler.
KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

Elazığın Sesi