Ana Sayfa Gündem, Siyaset 24 Eylül 2017

BAŞKAN YANILMAZ GERGİN…

Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz gergin, sinirli. Bu gerginliği tetikleyen etkenler ise son dönemlerde Belediye Başkan Yardımcılarının Ak Partiden ihracı ve STK’ların Çimento Farikası ile ilgi açıklamaları da işin tuzu biberi oldu.
BAŞKAN YANILMAZ GERGİN…

Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz gergin, sinirli. Bu gerginliği tetikleyen etkenler ise son dönemlerde Belediye Başkan Yardımcılarının Ak Partiden ihracı ve STK’ların Çimento Farikası ile ilgi açıklamaları da işin tuzu biberi oldu. Belediye Başkanı Yanılmaz ihraçlarla ilgili açıklama yapmazken Çimento Fabrikası hakkında açıklama yapanlara “Ufku Dar”  ve “Çıkıp kameraların önünde bir şeyler konuşup arka planda ise gidip Çimento Fabrikası ile pazarlık yapanları da biliyorum. “Diyerek bazı kişilere de göndermelerde bulunması gerginliğin kanıtlayan davranışlar.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ.

Çimento Fabrikası yıllardır Aksaray mahallesinde İlimizin önemli yatırımcı bir kuruluşu oldu. Özel sektöre geçiş sürecinden sonra hava kirliliği zaman zaman gündeme gelesine rağmen sıkıntı ve tartışmalar çok yoğun yaşamadı. 2014 yılı Belediye seçimlerinde Ak Partiden aday olan Mücahit Yanılmaz fabrikayı kaldıracağına yönelik seçim vaadinde bulundu. O yıldan 2016 yılına kadar konu ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. 2016 yılının Nisan aylarında Çimento Fabrikası gündeme yoğun bir şekilde gündeme gelmeye başlandı.

BAKANLIKLA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Gündeme gelmesinde Fabrikaya aba altından sopa gösterme söylentilerinden tutunda farklı spekülasyonlarının gölgesinde Çimento Fabrikası tartışmaları alevlenince Elazığ Belediyesi ve Milletvekilleri 28 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı ile bir görüşme yaptı. Bu görüme neticesinde kamuoyuna  Hem çimento fabrikası yetkilileri ile Elazığ Belediyesi tarafından yapılan görüşmeler neticesinde 21 Mart 2017 yılında nihai nokta konulup taşınma işlemlerinin sonuçlanacağı açıklandı. Aradan Altı ay geçmesine rağmen 21 Martta nihai nokta konulması beklenilen Çimento Fabrikası hadisesi unutulmaya başlandı.

İSOT FESTİVELİ TUZU BİBERİ OLDU

Eski ismi Yığınki şimdi ismi Aksaray Mahallesi sakinleri 6 yıldır Çimento Fabrikası bahçesinde bir gelenek başlatmışlardı. Son İsot festivaline Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz da davetliydi. Yanılmaz’ın davete icabet etmesi Çimento Fabrikasının kaldırılmasına yönelik kampanya yürüten ve Elazığ Belediyesinin tarafını tutan çevreleri rahatsız etti. Yanılmaz bu eleştirileri dindirmek için davetli olduğunu onun için katıldığını kendi yandaşlarına açıklamak zorunda kaldı.

ELEŞTİRİLER DURMADI VE YANILMAZ PATLADI

Bir yandan yandaşların eleştirileri bir yandan da STK’ların eleştirileri Yanılmaz’ınbunaltmış olmalı ki en son yazılı bir açıklama yaparak eleştirileri itham ve ufku dar şeklinde insanlar üsten bakan bir anlayışla eleştirdi. Halbuki açıklama yapanlar Çimento Fabrikası ile ilgili öneri ve bazı sorular sormuşlardı. Belediye Başkanı Yanılmaz bu sorulara cevap vermek yerine her zamanki gibi kaçamak itham ve suçlamaya yönelik açıklama yapması şaşırtmadı. Ve eleştirileri bir kez daha sümen altı olmasını sağlamaya çalıştı.

NE DEMİŞLERDİ

Kısa adı “ELAZIĞ SİVİL İNİSİYATİF BİRLİĞİ” ilk açıklamayı yaptı. Birlik, Elazığ Halkı adına şu soruların resmî olarak cevaplandırılması talebinde bulunuyoruz..dedi.
1- Çimento Fabrikası’nın daha önce yaşanan süreç gereği yapılması gereken yer değişikliği  konusunda gelinen son aşama nedir?
2- Sayın Cumhurbaşkanının Anayasa Değişikliği’ne dâir Halk Oylaması öncesinde Bakanlar Kuruluna taşıdığını ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’na da çözüm için talimat verdiğini bilmemize rağmen, bu konu neden katma bütçeden ödeme yerine, Belediye bütçesi ile ödeme yapma çözümsüzlüğüne itilmiş ve çıkmaza sürüklenmiştir?
3- Elazığ Belediye Başkanı’nın 13 Eylül 2017 Salı Günü Ankara’da düzenlenen Belediye Başkanları İstişâre ve Değerlendirme Toplantısı’nda, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan ödül alırken yaşanan diyaloğda Çimento Fabrikasının taşınması hususunun tekrar gündeme geldiğini ve Cumhurbaşkanı’nın tekrar Çevre ve Şehircilik Bakanı’na bu konunun hızlandırılması talimatını verdiğini duyurmasına mukabil, Sayın Belediye Başkanımız tarafından kamuoyunu aydınlatıcı resmî bir açıklama yapılacak mıdır?
4- “ELAZIĞ SİVİL İNİSİYATİF BİRLİĞİ”nin oluşumunda direkt katkısı olan AK Parti İl Başkanlığı, bizzat istişârede bulunduğumuz ve kamuoyuna çözüm konusunda açıklama yapan İlimiz Milletvekilleri, ayrıca İlimize yeni atanan Elazığ Valisi’nin, Çimento Fabrikasının taşınmasının hızlandırılması amacıyla ne gibi çalışmalar yapmayı ve ne tür tedbirler almayı düşünmektedirler?

Daha sonra ELSAD Başkanı Avukat Murat Erdoğan, “Çimentaş Çimento Fabrikası’nın taşınması noktasında Cumhurbaşkanımız belediye başkanına talimat vermiştir.  Fabrikanın taşınması noktasında biz de Cumhurbaşkanımız ile aynı fikirdeyiz.  Ancak bu taşınma işlemi için Elazığ Belediyesi’nin kredi kullanmasına karşıyız. Elazığ Belediyesi çok büyük miktarda faiz ve kredi ödemesi altına sokulmamalıdır. Böyle bir durum şehrimizin ilerlemesini ve gelişmesini engelleyecektir. Bu noktada bizim önerimiz çimento fabrikasına yeni bir alan gösterilmesi fabrikanın kendi imkânlarıyla taşınması, mevcut yerine imar planında ticari ve yüksek alan sağlanarak kıymetlendirilmesiyle çimento fabrikasına ödemenin bu şekilde yapılması ya da fabrika ya 15 yıl gibi bir işletme süresi verilerek fabrikanın süre sonunda kesin olarak taşınması, taşınmazsa kapatılması yönünde kesin bir karar verilmesi şeklindedir. Afyon ile Trabzon illerindeki çimento fabrikası sorunları  bu bahsettiğimiz plan şeklinde çözülmüştür. Elazığ’da bu iki ili örnek alarak bu sorunu çözmelidir” ifadelerini kullandı

SORULARA CEVAP VERMEK YERİNE NEDEN TERSLEDİ

İki Sivil toplum kuruluşunun İlin önemli bir problemi hakkında görüş bildirmesi ve sorularla kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçlarken Belediye Başkanı Yanılmaz neden böyle bir sert tavır gösterdiği anlaşılamadı. Yanılmaz’ın son dönemlerde yaşadığı sıkıntıların tepkisi olarak yorumlanan bu tavrının yanında  Çimento Fabrikası ile pazarlık yapanları da biliyorum şeklinde birilerini mesaj göndermesi merak edilmeye başlandı.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

PTT NELER PLANLANIYOR

PTT NELER PLANLANIYOR

Elazığın Sesi