Ana Sayfa Gündem, Kültür - Sanat/Eğitim 26 Nisan 2018

ARKEOGLAR HARPUT’U İNCELEDİ

Elazığ Belediyesi ve Çekül Akademi işbirliği ile " Kültürel ve Kentsel Mirası Korumada Yetkinlik" eğitim programı için şehrimize gelen uzmanlar bugün de Harput ve Ulukent Mahallesi’nde incelemelerde bulundular
ARKEOGLAR HARPUT’U İNCELEDİ

Elazığ Belediyesi ve Çekül Akademi işbirliği ile ” Kültürel ve Kentsel Mirası Korumada Yetkinlik” eğitim programı için şehrimize gelen uzmanlar bugün de Harput ve Ulukent Mahallesi’nde incelemelerde bulundular.

ÇEKÜL Akademi uzmanlarının hem teorik hem de alan incelemeleriyle pekiştirdiği, farklı başlıklardaki eğitimler, yerel yönetimlerde görev yapan uzmanların koruma yaklaşımlarını ve tekniklerini geliştirmelerini sağlıyor. Arkeolojik ve tarihi alanların korunmasını teşvik etmek, çevresinde yaşayanlarda koruma bilinci gelişmesini sağlamak ve bu süreçte yerel yönetimlerin rolünü aktarmayı hedefleyen eğitimlere 30 farklı belediyeden gelen uzmanlara Elazığ Belediyesi KUDEB uzmanları eşlik etti.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda Harput’un restorasyon kazı çalışmalarını yerinde incelediklerini ve Harput’un turizm potansiyeli olan bir yer olduğunu yapılan çalışmalarla koruma altına alındıklarını belirttiler.

Harput’un çok kadim bir kent olduğunu bildiklerini ancak yerinde görmenin çok keyifli olduğunu ifade eden ÇEKÜL Akademi Koordinatörü Kibele Eren, “Harput çok güzel bir yerleşke ve özellikle restore edilmiş yapıları çok beğendik. Çalışmalar çok güzel düzgün bir şekilde ilerliyor” dedi .

Yorumlar

Elazığın Sesi