Ana Sayfa Siyaset 14 Kasım 2017

AKP MECLİS ÜYELERİ DİRENÇ GÖSTERECEK Mİ?

Elazığ da Belediyesinin İmar konularındaki uygulamaları kamuoyunda tepkilere neden olurken sıkıntıları da beraber getiriyor. İmar konularındaki çelişkili uygulamaları adeta İmarda “Pastır Parayı, Çal Düdüğü” dedirtir hale getirdi. Son örnek Stadyum altında inşa edilen akaryakıt istasyonu yine Belediye Meclisinin gündemine oturdu. İstasyonun çekme mesafesinin 15 metreden 10 metreye düşürülmesine ilişkin görüşülen maddede AK Parti üyelerinin yarısına yakını çekimser oy kullandı. MHP’li Meclis üyelerinin de karşı oy kullandığı madde salt çoğunluk sağlanamadığı için Meclisten geçemedi. Meclis üyeleri Sedat Karataş ve Osman Altungök’ün maddenin geçmesi için yoğun çaba sarf etmesi ise gözlerden kaçmadı.
AKP MECLİS ÜYELERİ  DİRENÇ GÖSTERECEK Mİ?

Elazığ Belediyesinin İmar konularında uygulamaları Ak Parti Meclis üyelerini bile tepkisine neden oluyor. Son örnek Elazığ Belediyesi Kasım Ayı Belediye Meclis Toplantıları’nın beşinci oturumunda yaşandı. Stadyum altında inşa edilen akaryakıt istasyonun durumu görüşülerek karara bağlandı. İlgili maddenin oylanması sırasında AK Parti Grubu ikiye bölündü. Salt çoğunluk sağlanamadığı için akaryakıt istasyonun çekme mesafelerinin düşürülmesini öngören ilgili madde Belediye Meclisi tarafından reddedildi. Maddenin geçmesi için AK Parti’den ihraç edilen Elazığ Belediye Meclisi Üyesi Sedat Karataşve AK Partili Meclis Üyesi Osman Altungök yoğun çaba gösterdiği görüldü. Maddenin kabul edilmemesi üzerine iki isim yoğun bir şekilde itirazlarda bulundular. Elazığ Belediyesinin İmar konularındaki çelişkili uygulamaları adeta İmarda “Pastır Parayı, Çal Düdüğü” dedirtir hale getirdi.

SUSMAZ: İSTASYON YOLU İŞGAL ETTİ

AK Parti’yi ikiye bölen maddeye ilişkin ilk sözü alan MHP’li Meclis Üyesi ve eski Belediye Başkanı Behçet Susmaz, “Burası akaryakıt istasyonu olduğu için konut alanlarından farklı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra akaryakıt istasyonun yapımı sırasında akaryakıt istasyonu yanındaki 12 metrelik yol işgal edilmiş durumdadır. İstasyon işgal ettiği bu yola beton dökmüştür. Bu durumdan rahatsızlık duyan vatandaşlar bize ulaştılar. Ben bu durum üzerine yaklaşık bir ay önce Belediye yetkililerini bilgilendirdim. Yolun işgal edildiğini beyan ettim. Belediye görevlileri de yaptıkları inceleme sonrasında istasyonun yolu işgal ettiğini belgelendirdiler. O bölgeye baktığınızda istasyon yanındaki binalarında yolu işgal ettiği sonucuna ulaşılmaktadır. Bu işgaller sonucunda yol ortadan kalkmış durumdadır.Bu bir kaçak yapılaşmadır ve Belediye bu kaçak yapılaşmayı bilmektedir. O bezin istasyonu kaçak ve ruhsatsız bir inşaattır. Adam çekme mesafelerine uymadan bu yolu yapmış ve Meclise sizde bunu tasdik edin demektedir. Bu vatandaş kime güvenerek bunu yapıyor? Birde yol tarafına yıkama yağlama bölümü inşa etmiştir. Bunun adı da tecavüzdür. Çünkü yanındaki yol kapanmıştır. İlgililere konu ile ilgili bilgi verdim. İlgililer bu yapının kaçak olduğunu ve gerekenin yapılacağını ifade ettiler. Kaçak bir inşatla ilgili tadilat Meclise nasıl gelir? Bu kaçak inşaatla ilgili encümen kararı var mı? İşgal ettikleri yol açılmış mı?  Ben o bölgeden bir kez daha geçtim. Yol kapalı, benzinliğin duvarını yan binanın duvarına kadar dayamış. Yani hiçbir gelişme olmamıştır. Benzin istasyonları özellik arz eden yapılardır ve çekme mesafeleri ona göre belirlenmiştir. Bu yapılara 15 metre çekme mesafesi konulması o yapıların özelliğini ortaya koymaktadır. Vatandaş bunu bilmesine rağmen çekme mesafesini kime güvenerek 10 metreye düşürmüştür. Bu vatandaşa kim söz vermiştir. Vatandaş bunu kendiliğinden yapamaz herhalde birileri bu vatandaşı cesaretlendirmiş ki bunu yapmış.Kimseyi itham altına sokmak istemiyorum Ancak bu vatandaş demek ki birilerinden söz almış. Bu madde Meclise geliyor ve arkadaşlarımız da bu maddeyi savunuyorlar. İmar Komisyonu bu yere gidip bakmamış mı? Gidip baktıklarında plandaki yolun kaybolduğunu görmüyor mu? Anlamak mümkün değil.” dedi

 AK PARTİLİ ÜYELERİN YARISI ‘ÇEKİMSER’ KALDI

Elazığ Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Osman Altungök ise Susmaz’ın iddialarına cevap vererek, “Bu yapı kaçak bir yapı değildir. Bu yapıyı yapan vatandaş 15 metre çekme mesafesi ile ruhsatını almıştır. Önyargıyla yaklaşmayın. Burada kimse hırsızlık ve yolsuzluk yapmıyor. Oradaki yolun kapalı kalmasının tespitini yapmak İmar Komisyonu’nun görevi değildir. Belediyenin bu işlere bakan birimleri vardır. Gidip kontrol etsinler. Biz kontrol mekanizması değiliz. Bugün Malatya Caddesi’nde on beş tane istasyon var. Bu istasyonlardan kaç tanesinin on beş metre çekme mesafesi var.”  ifadelerini kullandı. Altungök’ün açıklamalarının ardından tartışmalar uzun bir süre daha devam etti. Tartışmaların ardından yapılan oylamada MHP’li meclis üyeleri ret oyu kullanırken, AK Partili üyelerin yarısı çekimser oy kullandı. Kabul oyları salt çoğunluğu sağlamadığı için madde reddedildi. Maddenin reddedilmesi sonrasında Osman Altungök ve Sedat Karataş yoğun bir itirazda bulunarak oyların yeniden sayılmasını talep ettiler. İtirazları kabul eden divan kamera kayıtlarını izleyeceğini ifade etti.

Bu konunun bu gün Elazığ Belediye Meclis toplantısında Bütçe görüşmelerinden tekrar gündeme gelip gelmeyeceği ise merak ediliyor.

KAYNAK: FIRAT GAZETESİ

Yorumlar

İlginizi çekebilir

NEREYE KADAR?

NEREYE KADAR?

Elazığın Sesi