Ana Sayfa Siyaset 26 Eylül 2017

YANILMAZ, AÇIKLAMA YAPAMIYOR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, STK’ların Çimento Fabrikasına yönelik yaptığı açıklamalarına yazılı bir açıklama ile cevap vermişti. Yanılmaz bu açıklamasında vurguladığı "Ufku Dar" ve "Pazarlık yapanların kimler" olduğunu kamuoyu merek etmeye başladı.
YANILMAZ, AÇIKLAMA YAPAMIYOR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, STK’ların Çimento Fabrikasına yönelik yaptığı açıklamalarına yazılı bir açıklama ile cevap vermişti. Yanılmaz bu açıklamasında vurguladığı “Ufku Dar” ve “Pazarlık yapanların kimler” olduğunu kamuoyu merek etmeye başladı.

Başkan Yanılmaz yazılı açıklamasında Çimento Fabrikası ile ilgili açıklama yapanlara yönelik bazı kesimleri sert eleştirerek “Ufku Dar” insanlar olarak tanımlamış, açıklamasının bir yerinde de çözümü sabote edenler olduğunu ima etmişti. Bu açıklamadan içerisinde yer alan Çimento Fabrikası ile bazı kişilerin kalkmaması için pazarlık yaptıklarını ifade ederek töhmet altında bırakması kamuoyunda pazarlık edenler kimler sorusunun karşılığının açıklanmasını bekliyor. İki gündür  kamuoyu bu iddiaların cevapların beklerken  Başkan Yanılmaz sessizliğe gömüldü.

Aslında; Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz Belediyeye yönelik önemli iddialarda kamuoyuna net açıklamalar yapmamasını alışkanlık  haline getirdi.

 

İşte Örnekleri;

 

Tarih 12 Haziran 2017 elaziginsesi.com haber sitesinde yayınlanan

1 MİLYONUK BAĞIŞ KIYAĞI MI? başlıklı haber;

23 Mayıs tarihinde elaziginsesi.com haber sitesinin gündeme getirdiği Belediyenin MHP’li meclis üyeleri tarafından gündeme getirilen imar revizyonunda kişiye göre imar uygulaması ve usulsüz imar ruhsatı iddiasına Elazığ Belediyesinin sessiz kalması manidar bulunmuştu. Bu iddialar karşısında Elazığ Belediyesi sessiz kalmış ve konunun gündemden düşmesi amaçlanmıştı. Neydi bu konu; MHP’li meclis üyeleri Köfteciler Sokağı’nın Şehit İlhanlar Caddesi’ne bakan yüzündeki inşaatın imar revizyon planına uygun olmadığını iddia etmiş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de oluşturan komisyon yaptığı inceleme sonucunda bahse konu olan inşaatın “Revizyon İlave İmar Notlarının 44. maddesinin son bendinde ‘Planda B kodu verilen veya kod verilmeyen TİCK1 alanlarında ifraz şartları uygulanamayacağını ifade ederek Yapılan inceleme sonucunda 44. maddenin son bendinin B kodu verilen veya kod verilmeyen TİCK1 alanlarının ifraz sonucunda oluşacak parseller için geçerli olacağı, ana parsel için geçerli olmayacağı anlaşılmaktadır. İnceleme sonucunda parsele bu şartı sağlamadığı halde ilgili idare tarafından Elazığ (Merkez)Revizyon İlave İmar Planı Notlarının 44.maddesinde bulunan minimum parsel şartını sağlıyormuş gibi imar çapı verildiği tespit edilmiş, bu nedenle idarenin kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.” denilerek MHP’li Meclis üyelerinin iddiasını da doğrulamış oldu. Şimdi sormak gerekir. Bu rapor doğrultusunda inşaatın Elazığ Belediyesi tarafından durdurulması gerekirken neden inşaatın yapılmasına göz yumulmaktadır? İnşaat sahibinin 1milyona yakın bir bağışta bulunduğu iddiaları doğru mudur? İnşaatın devam ettirilmesi bu bağışla alakası var mıdır? İş kadını Yasemin Açık’ın 250 bin Tl bağışı haber yapılırken Elazığ Belediyesi tarafından toplanan bağışları neden kamuoyundan gizlenmektedir? Bu sorunların yanıtlarını kamuoyu merakla beklemektedir.

 

Aradan 3 ay geçmesine rağmen Elazığ Belediyesinden kamuoyuna konu ile ilgili açıklama yapılmadı.

 

Tarih 4 Mayıs 2017 yine elaziginsesi.com haber de yayınlanan

 

“BU SUSKUNLUK NEDEN? Başlıklı haber; MHP Belediye Meclis üyesi ile yapılan röportaj

 

‘OTOPAR ALANLARI SATILARAK GELİR ELDE EDİLECEK’

Yeni imar planı ile istimlâk edilerek açılmış bölge otoparkları iptal edildi. Bunlar Belediyeye arsa olarak geçecek. Belediye bunları satarak gelir temin edecek. Amaç budur. Şunu diyorlar; Efendim yeni İmar Revize Planı ile apartmanların altı otopark olacak. Burada bir hata var. Evlerin altındaki otoparklar iskân eden insanların evlerinde bulunduğu zaman kullandığı otoparklardır. Peki, gittiğiniz yerde aracınız nereye koyacaksınız? İş yerine gideceksiniz, bir arkadaşınızı ziyarete gideceksiniz, şehir merkezinde alışverişe gideceksiniz. Aracınızı nereye park edeceksiniz? Bölge otoparklarının amacı insanların evinden çıktıktan sonra gidecekleri yerde araçlarını park edecekleri yerler olmasıdır. Bunlar ortadan kaldırıldı. Yani vatandaş bir yere gittiğinde aracını koyabilecek bir yer bulamayacak.

 ‘BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA’

Belediye devamlı borçlanıyor. Her ay Meclis toplantılarına en az bir iki tane borçlanma kararı geliyor. Belediye borç açısından batak durumdadır. Belediye aşırı derecede borçlandı. Geçmiş dönemden gelen borçlar ödenmediği gibi üzerine hala borç ilave ediliyor. Bunun miktarını da pek söylemek istemiyorlar. Ama bizim tahminlerimize göre Belediye bir borç batağına saplandı. Arsa satışlarından belki biraz para kazanmaya çalışıyorlar. Daha önceki dönemde Doğukent bölgesinde 80 dönüm bir alan, fuar alanı olarak ayrılmıştı. Bunun 50 dönümünü fuar alanı olarak işlediler. Geri kalan kısmını da parsellediler ve satıyorlar. Geriye kalan kısmını en küçüğünü bin 500 metrekare ve en büyüğünü ise 3 bin 500 metrekare arsalara bölerek satışını yapmayı planlıyorlar.

 

Aradan 4 ay geçmesine rağmen Elazığ Belediyesinden ses yok.

 

Ama Elazığ Belediyesi ağır iddialar içermeyen haberlere ne hikmetse hemen cevap gönderiyor.

 

Tarih 24 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “KÖFTECİLER SOKAĞI MUAMMASI” BAŞLIKLI” işte o haber;

Yer köfteciler sokağı İlimizin marka değerleri arasında yer alan Köfteciler Sokağında yenileme çalışmaları aylar önce başladı. Ama halen bu çalışmaların ne zaman biteceği belli değil. Esnaflar, sokağın yenilenme çalışmalarının bitiş tarihinin 20 ağustos gösterilmesine rağmen sokağın bitmemiş olmasından ve de neredeyse çalışmaların durma noktasına gelmesinden şikâyetçiler. Haberinden sonra

 

Tarih 25 Ağustos 2017 Köfteciler Sokağında yaşanan muammanın sebebi belli oldu. Sorun Güneydoğu illerinden temin edilen özel üretim bazalt-granit doğal taşların temini noktasında yaşanan gecikmeye bağlandı. Ayrıca Belediye yetkilileri ilgili bölgenin Kurban Bayramı öncesinde bitirileceği sözünü verdi.

 

Elazığ Belediyesinin medyada haberlere yönelik bakış açısı. Gösteriyor ki, Elazığ Belediyesini zor durumda bırak haberlere Başkan Yanılmaz sessiz kalıp kamuoyuna açıklama yapmaktan çekinirken, basit kendisine sıkıntı yaratmayacak haberlere anında cevap vererek kamuoyunun gözüne girmeye çalışıyor.

 

Çimento Fabrikası ile ilgili STK’ların yaptığı açıklamalarındaki “Ufku Dar” ve “Pazarlık yapıldı”iddialarındaki o kişilerin kimler olduğu merak edilirken açıklama yapması Elazığ Belediye Başkanı zor durumda bırakacağını düşündüğünden sessiz kalmayı tercih etmiş olabilir mi?

Halbuki yine kendisinin açıklamasında bizler net insanlarız demişti. Netlikle hizmete engelleyenleri itham ederek değilde ifşa ederek açıklaması daha mantıklı olmaz mı?

Takdir Kamuoyunun…

 

Yorumlar

Elazığın Sesi