Ana Sayfa Gündem, Kültür - Sanat/Eğitim 21 Eylül 2017

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İKTİDARDA…

Daha önce İlimizde de yapılan birçok sınavın Malatya’ya alınmasını değerlendiren siyasi parti temsilcileri işin sorumluluğunu iktidar partisine yüklerken, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.
SORUNUN ÇÖZÜMÜ İKTİDARDA…

Daha önce Elazığ’da da yapılan KPSS Alan Bilgisi Sınavı, Dikey Geçiş Sınavı, Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı ile ilkokul, ortaokul ve liseler arası yapılan “Bu Benim Projem” yarışması alınan bir karar ile artık Malatya’da yapılmaya başlanmıştı. İlimizden bu sınavlara veya yarışmaya katılacaklar ise mecburen Malatya’ya gitmek zorunda kalması tepki oluşturdu. Bu konu da eğitim sendikaları sorunun çözümü için iktidarı adres gösterirken, İlimizde bulunan muhalefet partileri de sorunun çözümünde iktidarı sorumlu tuttu.

Konuyu değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Zeki Kaplan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Oğuzhan Demir ve Saadet Partisi (SP) İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu işin sorumluluğunu iktidar partisine yüklerken, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

‘ELAZIĞ MİLLETVEKİLLERİ ÇOK PASİF’

Sınavların Elazığ’dan Malatya’ya gitmesini üzüntüyle karşıladığını belirten CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, “Bu da bizim için kaygı vericidir. Tunceli, Bingöl, Muş, Malatya ve Adıyaman’ı düşündüğümüzde en merkezi il Elazığ’dır. Bu şehirlerden gelen öğrenciler, onların aileleri bu şehre büyük anlamda katkı sağlar. Farklı şehirlerden gelen insanlar, Elazığ’ın kültürünü de öğrenirlerdi. Elazığ için bir iç turizm olurdu. Elazığ’ın kıymetli tarihi yerlerini görürlerdi. Acaba Elazığ gözden çıkarıldı mı? Elazığ’daki iktidar partisinden olan milletvekilleri neden Elazığ’a hizmet etmekten geri duruyor? Neden bu duruma sessiz kalıyor? Oysa biz istiyoruz ki, Elazığ daha geniş kapsamlı sınavların yapılacağı yer olsun. Elazığ bu yönüyle de gündemde kalsın. Bu sınavların Malatya’ya gitmesi beni çok üzdü. Eminim halkı da üzmüştür. Ama şunu da söyleyeyim, Elazığ milletvekilleri çok pasif.” dedi.

‘SORUMLU İKTİDAR PARTİSİDİR’

Elazığ’da ticaretin, turizmin ve sanayinin gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini, birde bu sınavların elimizden alınmasının üzüntü verici olduğunu söyleyen MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir ise, “Geçmiş dönemde Elazığ’da yapılan sınavların şehrimize büyük bir girdisi vardı. Gelen misafirlerle alakalı belli sektörlerin canlanması çok iyiydi. Elazığ’da ticaret, turizm ve sanayi gün geçtikçe daha da kötü bir hal almaya başladı. Dışarıdan bir yatırımcı da bu şehre gelmiyor. Bir de elimizdeki imkanlardan da olunca kötü olan ekonomi iyice kötüye gitmeye başladı. Bu durumun sorumlusu iktidar partisidir. AK Parti milletvekilleri, AK Parti Teşkilatı bu konuda gerekli çalışmayı yapıp, sınavların tekrar Elazığ’a alınmasını sağlamaları gerekiyor. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Ekstra bir şey istemiyoruz. Zaten Malatya ile hem siyasi anlamda hem de ticari anlamda rekabet edecek bir gücümüz kalmadı. Ben buradan AK Parti milletvekillerine ve teşkilata çağrıda bulunuyorum. Hakkımız olanı geri alın. Bu sene olmasa da önümüzdeki sene tekrar bu sınavlar burada yapılsın” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETVEKİLLERİ SUSARAK BU KONUDAN KAÇAMAZLAR’

Sınavların Elazığ’dan Malatya’ya verilmesinin kabul edilecek bir durum olmadığını ifade eden Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, “Elazığ, şu andaki mevcut iktidar partisine en fazla destek veren ilk 10 il arasındadır. Elazığ, oltaya takılan bir balıktır. Oltaya takılan balığa yem gerekmez. İktidar Elazığ’ı bu şekilde görüyor ve bu şehre hep yanlış yapıyor. Daha önce Elazığ’da yapılan bu sınavların Malatya’ya alınması bu şehre yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Bu konuyla ilgili milletvekilleri susuyorlar, konuşmuyorlar. Ama yeri geldiği zaman da bir çiviyi bir deve olarak göstererek, sivil toplum kuruluşlarını arkasına alarak propaganda yapıp konuşuyorlar. Yapmadıklarını yapmış gibi algı operasyonu yaparak çok iyi bir şekilde gösteriyorlar. Ama böyle ciddi meselelerde konuşmuyorlar. Her ne olursa olsun biz konuşacağız ve Elazığ’ın hakkını sonuna kadar savunacağız. Bu sadece Elazığ’ın sorunu değil, Bingöl, Tunceli, Muş gibi illerin de sorunudur. Ayrıca bu durumun bir de ekonomik boyutu var. Diğer şehirlerden gelen öğrenciler bu şehre ekonomik anlamda büyük katkı sağlar. Böylece Elazığ’da iyi bir ticaret döngüsü yaşanır. Böyle olduğu zaman da esnaf kazanır, şehir kazanır. Bu yüzden hem bölge insanını mağdur etmeye gerek yok. Hem de Elazığ’a bu haksızlığı yapmamak gerekir. Milletvekilleri susarak bu konudan kaçamazlar. Bu konuyla ilgili konuşmak zorundalar. Elazığ, size bizi temsil hakkını vermiş. Bizi korumak mecburiyetindesiniz. Bu yüzden AK Parti milletvekillerini, AK Parti İl Başkanı’nı, Belediye Başkanı’nı ve Vali’yi bu konuyla ilgili çalışma yapmak için göreve davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

TRAORE SPEKÜLASYONU

TRAORE SPEKÜLASYONU

Elazığın Sesi